Mistroství světa v ledním hokeji 2018
Výběr pořadatelské země
O pořádání 82. ročníku MS v ledním hokeji v Dánsku bylo rozhodnuto na základě hlasování na kongresu Mezinárodní hokejové federace 23. května 2014 v Minsku poměrem hlasů 95 ku 12 ve prospěch Dánska. Dánsko se stalo pořadatelskou zemí takto významného turnaje poprvé v historii. Předseda Dánského svazu ledního hokeje Henrik Bach Nielsen dokonce tuto akci označil za dosud největší sportovní akci v Dánsku vůbec. Naopak jeho lotyšský protějšek Kirovs Lipmans po neúspěšné kandidatuře ze své funkce odstoupil.
tnáct účastníků je rozděleno do dvou skupin po 8 týmech. V rámci skupiny se utká každý s každým. Za vítězství v základní hrací době se udělují 3 body, za vítězství po prodloužení či samostatných nájezdech 2 body, za prohru po prodloužení či samostatných nájezdech 1 bod a za prohru v základní hrací době 0 bodů. Z každé skupiny postoupí čtveřice týmů s nejvyšším počtem bodů do čtvrtfinále playoff. Pro týmy na pátých až osmých místech ve skupinách turnaj skončí. Oba týmy z osmých míst automaticky sestoupí do 1. divize (neplatí pro Slovensko, pořadatele MS 2019).
Kritéria při rovnosti bodů v základních skupinách
Pokud získají po konci základních skupin dva týmy stejný počet bodů, rozhodují o postupujícím nebo o lépe nasazeném týmu pro čtvrtfinále výsledek jejich vzájemného zápasu. Pokud rovnost nastane mezi třemi nebo více týmy, postupuje se podle následujících kritérií, dokud nezbudou dva týmy, mezi nimiž rozhodne výsledek ze vzájemného zápasu:
- Body z minitabulky vzájemných zápasů
- Brankový rozdíl z minitabulky vzájemných zápasů
- Vyšší počet vstřelených branek v minitabulce vzájemných zápasů
- Výsledky proti nejbližšímu nejvýše umístěnému týmu mimo týmy v minitabulce (pořadí kritérií: 1. body, 2. brankový rozdíl, 3. více vstřelených branek) vůči tomuto družstvu
- Výsledky proti nejbližšímu druhému nejvýše umístěnému týmu mimo týmů v minitabulce (pořadí kritérií: 1. body, 2. brankový rozdíl, 3. více vstřelených branek) vůči tomuto družstvu
- Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství
V průběhu základních skupin, kdy by ještě nebyly sehrány všechny zápasy budou rozhodovat v případě bodové rovnosti tato kritéria:
- Nižší počet odehraných utkání
- Brankový rozdíl
- Vyšší počet vstřelených branek
- Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství
Čtvrtfinále bude sehráno křížovým systémem (tj. 1. tým ze skupiny A proti 4. týmu ze skupiny B, 2. tým ze skupiny A proti 3. týmu ze skupiny B, 1. tým ze skupiny B proti 4. týmu ze skupiny A a 2. tým ze skupiny B proti 3. týmu ze skupiny A). Vítězové čtvrtfinále postoupí do semifinále, pro poražené čtvrtfinalisty turnaj skončí. V semifinále se dvojice utkají v následujícím vzorci: vítěz utkání mezi 1A - 4B vs vítěz 2B - 3A, vítěz 1B - 4A vs vítěz 2A - 3B. Oba semifinálové zápasy se odehrají ve větší Royal Areně v Kodani. Vítězní semifinalisté postoupí do finále, kde se rozhodne o držitelích zlatých a stříbrných medailí, zatímco poražení semifinalisté se střetnou v zápase o bronzové medaile
Systém prodloužení v play off
V případě vyrovnaného stavu i po šedesáti minutách čtvrtfinále, semifinále nebo zápasu o třetí místo se zápas prodlužuje o deset minut, a to po krátké tříminutové přestávce. V zápase o zlaté medaile by následovalo dvacetiminutové prodloužení, před kterým by proběhla patnáctiminutová přestávka s úpravou ledové plochy. Jestliže by během prodloužení ani jeden z týmů nedosáhl branky, na řadu by se dostaly samostatné nájezdy, které by určily vítěze utkání.
Kritéria pro určení konečného pořadí týmů
Pořadí na prvních čtyřech místech určí výsledek finálového zápasu a utkání o bronz. O konečném umístění na 5. až 16. místě rozhodují tato kritéria:
- Vyšší postavení ve skupině
- Vyšší počet bodů ve skupině
- Lepší brankový rozdíl
- Vyšší počet vstřelených branek
- Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství